Uzun Mesafe Yolculuğuna Nasıl Çıkılır ?

Yalnız uzun bir seyahate çıkma konusunda endişeli hissediyorsanız, yolculuğa kendinize biraz zaman ayırmak için bir fırsat olarak bakın. Seyahat etmeyi planladığınız ve acil durumlara hazır olduğunuz sürece, yolculuğu güvenle yönetmelisiniz. Atıştırmalıklar hazırlayın, rahatça giyinin ve en sevdiğiniz müziği getirin. Ardından, kilometreleri arkanızda bırakırken rahatlayın ve yalnızlığın tadını çıkarın.

1) Rotanızı planlayın ve durma noktaları ekleyin.

Hedefinize ulaşmak için hangi ana yollara gideceğinize karar verin ve yol boyunca görmek istediğiniz ilgi çekici yerleri seçin. Doğrudan gideceğiniz yere gitmeyi deneseniz bile, rota boyunca dinlenme duraklarının notlarını alın.

2) Aracınıza yolculuk için ihtiyacınız olan her şeyi koyun.

Valizlerinize ek olarak, kredi kartlarınızla birlikte biraz da nakit para getirin. Ehliyetinizi ve araç sigortası belgesini aracınızda bulundurmayı unutmayın. Ayrıca arabanıza veya telefonunuzun GPS’ne güveniyor olsanız bile fiziksel haritaları yanınıza almanız iyi bir fikirdir. Telefon şarj cihazınızı unutmayın, özellikle telefonunuzu navigasyon için çok kullanıyorsanız.

3) Seyahatinizden önce arabayı muayene ettirin.

Seyahate çıkmadan önceki hafta, aracınızı bir tamirci tarafından muayene ettirin ve çözülmesi gereken bir sorun olup olmadığını sorun. Örneğin, bir yağ değişimi, sıvıları doldurmanız, bir hava filtresini değiştirmeniz veya yeni lastikler almanız gerekebilir.

4) Acil durum malzemeleri ile araba yükleyin.

Kimse patlak lastik veya yolda acil durum deneyimi yaşamak istemez, ancak hazırlanılması en iyisidir. İhtiyacınız olabilecek diğer tüm malzemelerle birlikte yedek bir lastik alın. Örneğin, sıcak bir yerden geçiyorsanız ve arabanızın aşırı ısınmasından endişe ediyorsanız, bir sürahi veya şişe su ile yola çıkın.

5) Aile ve arkadaşlarınızı planlarınız hakkında bilgilendirin.

Yalnız seyahat edeceğiniz için size yakın olan kişilerin nerede olacağınızı bilmeleri önemlidir. Onlara rotanızı söyleyin, her bir hedeften ne zaman geçeceğinizi onlara bildirin ve onlara yol boyunca onlarla iletişim kuracağınızı söyleyin.

6) Rahat kıyafetler giyin, böylece kendinizi rahat hissedersiniz.

Uzun süre oturacağınız için dar ve kısıtlayıcı kıyafetler giydirmekten kaçının. Kolayca hareket etmenizi sağlayan hafif ve gevşek kumaşlar seçin. Sabahları serin olduğunda araç kullanmaya başlarsanız, bir ceket alabilirsiniz. Daha sonra ısındığınızda veya daha sıcak bir varış noktasına sürerken çıkartabilirsiniz.

7) En sevdiğiniz müzikleri dinleyin.

MP3 çalara en sevdiğiniz müzikleri yükleyin. Müzik keyfi, uzun bir yolculukta vakit geçirmek için harika bir yoldur.

8) Sağlıklı atıştırmalıklar yanınıza alın.
Kolayca atıştırılan yiyecekleri yolcu koltuğunda tutun, böylece aç hissettiğinizde bir şeyler yiyebilirsiniz. Sağlıklı bir şeyi atıştırmak, uyanık kalmak için iyi bir yoldur çünkü bir şeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Sizi susatan tuzlu yiyeceklerden kaçının. İyi atıştırma seçenekleri şunlardır :

  • Diyet bisküvi
  • Tuzsuz fındık
  • Taze meyve ve sebzeler

9) Sizi serinletici içecekler getirin.
Su, uzun bir araba yolculuğu için en iyi içeceklerden biridir, ancak kahve, çay, kafeinli içecekler veya meyve suyu da getirebilirsiniz.Enerji içeceği gibi fazladan şeker içeren içeceklerden kaçının, bu da sizde titremeye yol açabilir.

10) Ne kadar sürdüğünüzü takip etmek için saate bakmayın.
Gideceğiniz yere ulaşmak için acele ediyorsanız, saatte bir birkaç dakikada bir göz atmak sizi sadece strese sokacaktır. Saate bakmamaya dikkat edin. Bunun yerine, rahatlayın ve sürücünün tadını çıkarmaya çalışın.