2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Teknoloji çağındayız ve gerçekleştirilen otomobil ticaretlerinin sayısı günden güne artıyor. Bu haberle birlikte dolandırıcı gruplar da harekete geçti. Özellikle internetten yapılan alışverişlerde çok sık rastlanan bu zihniyetteki kişilerin tercih ettikleri yerlerden biri de ünlü oto ilan siteleridir. Kendilerini dürüst bir satıcı gibi tanıtan dolandırıcıların ne tür yöntemler kullanarak insanları mağdur ettiklerini gelin birlikte öğrenelim.

2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Km'sine Dikkat Edin

1) Yaşlı ve Düşük K.M.’li Araçlara Dikkat Edin.
Otomobilin yaşını yüksek gösterip kilometresini düşüren satıcılara çok dikkat edin, hatta almayın bile diyebilirim. Eğer almaya çok kararlıysanız araç sahibi ile görüşmenizde aracı incelerken iç konforuna dikkat edin, yıpranma durumunu göz önünde bulundurun.

2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Aracı Yerinde Görün

2) Otomobili Yerinde Görün.
Aradığınız otomobili piyasaya göre çok ucuz bir fiyata bulduğunuz zaman hemen heyecanlanmayın. Aklınızda daima dolandırılma şüphesini taşıyın. Öncelikle satıcıyla görüşün ve bilgi vermesini söyleyin. Büyük ihtimalle acelesi olduğu için bu fiyata satışa sunduğunu, birçok kişiden talep geldiğini söyleyecek ve sizi telaşa sevk edecektir. Ardından da hemen kapora verirseniz aracı başkasına vermeyeceğini söyleyecek ve neticesinde sizi dolandırmış olacaktır. Bu yüzden kapora göndermeden önce otomobili mutlaka yerinde görün.

2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Banka ile Ödeyin

3) Her Zaman Bankayı Tercih Edin.
Senet ile ticareti kabul etmeyin. Toplum her ne kadar buna suç demese de apaçık ödediğiniz paranın çoğu kısmını faize ödüyorsunuz. Bu taktiği genellikle 2. el otomobil galerileri uygular fakat son kararı elbette ki alıcı verecektir.

2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Hukuki Yolları İzleyin

4) Hukuki Yolları İzleyin.
Ödemenizi mutlaka noter aracılığıyla yapın. Tek başınıza halletmeye kalkarsanız parayı aktardığınızda geri dönüşü olmayan pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka hukuk huzurunda gerekli işlemlerinizi yapın. Unutmayın! 2. el otomobil alışverişinde yukarıdaki adımları izlediğiniz ve uyanık olduğunuz sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Siz tedbirinizi aldıktan sonra geriye kalan karşı tarafın düşüneceği iştir. Eğer böyle bir vaka ile karşılaşırsanız hakkınızı aramalısınız. Uğraştırıcı dahi olsa sonunda sevinen taraf siz olursunuz.

2. El Araç Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Gezinti Yapın

5) Güzel bir gezinti yapın.
Bütün bu işlemler bittikten sonra aracınızla mutlu ve huzurlu bir gezinti yapın...

Similar Posts