Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?

Radyatör, aracınızın motorunda oluşan ısıyı dengeleyen bir çeşit soğutma sistemidir. Aracınızın fazla sıcaklık ile birlikte çalışmasına engel olur ve bunun sonucunda oluşabilecek tehlikelere karşı koruyucu görevi görür. İçerisinde araç ısısını dengelemek için kullanılan soğutma suyu bulunur. Radyatör, 2 yılda bir temizlenmelidir. Adımlara geçmeden önce motorun mutlaka soğuk olmasını dikkat edin veya motorun uzun süre çalışmadığı zamanlarda bu işe başlayın.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Bağlantıları Kontrol Edin

1) Radyatörün Bağlantılarını Kontrol Edin.
Radyatörün altında ve üstüne olmak üzere 2 adet boru vardır. Boruların değiştirilmesi için radyatör suyunun boşaltılması gerekir. Bu nedenle motoru temizlemeden önce işe boruları elinizle sıkarak herhangi bir çatlak veya yumuşuma olup olmadığını kontrol etmekle başlayın. Eğer boruların sızdırdığına dair işaretler bulursanız veya borulara bağlanan kelepçeleriniz paslanmışsa bu bağlantı elemanlarını yeni radyatör suyu koymadan değiştirmelisiniz. Zira bu parçalar ucuzdur ve radyatör suyunun sızıntı yapmasını istemeyiz.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Radyatörü Temizleyin

2) Radyatörü Temizleyin.
Motorun kapağını kaldırın ve radyatör ızgarasındaki toplanan pislikleri yavaşca fırçalayarak temizleyin. Radyatör plaklarındaki metal narin olduğundan herhangi bir eğilmeye sebebiyet vermek için plakaların doğrultusunda fırçaladığınızdan emin olun. Izgaranın üzerindeki parçacıkları temizledikten sonra hortumla üzerine yavaşca su püskürtün.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Kapağı Kontrol Edin

3) Radyatör Kapağını Kontrol edin.
Radyatör kapağı, motoru soğuk tutması için radyatör içindeki soğutma suyunu kapalı ve basınç altında tutar. Radyatör kapağı kauçuk conta arasında gerilmiş bir bobin yayı içerir. Yay ile kauçuk conta arasındaki gerginlik kapağın basıncı tutmasını sağlar. Yani bu ikisini sıkıştırmak kolaylaşmışsa kapak yıpranmış demektir ve değiştirilmelidir. Kapağı değiştirmenizi gerektiren bir diğer işaret kauçuk contanın paslanmış ya da kurumuş olmasıdır.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Soğutma Suyunu Boşaltın

3) Soğutma Suyunu Boşaltın.
Izgarayı iyice temizledikten sonra kaptaki soğutma suyunu tek kullanımlık bir başka kaba boşaltın. Soğutma suyu zehirli bir sıvıdır. Sıvıyı boşaltabilmeniz için çoğu otomobilde olan sıvı boşaltma kolunu yavaşça çevirin. Fakat çevirmeden önce suyun akacağı yere kabı yerleştirmeyi unutmayın. Her şeyden emin olduktan sonra kolu çevirin ve suyu boşaltın. Ardından da radyatörü tamamen temizlenmesi için su ile durulamayı unutmayın. Bunu uygulamak için ise suyu boşalttığınız yere hortumu yerleştirebilir ve suyu açıp kabın için su ile durulayabilirsiniz.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Radyatör Suyunu Yenileyin

4) Soğutma Suyunu Yenileyin.
Kabı boşaltıp duruladıktan sonra yeni bir soğutma suyunu kabın içine doldurun. Hazır suyunuz yok ise damıtılmış suyu tercih edin. Fakat tabi ki isterseniz antifriz eklenmiş su kullanabilirsiniz. Bu su genellikle tanınmış firmalarda satılmaktadır. Buna rağmen yarısı antifrizden oluşan suyu bulamıyorsanız dediğimiz gibi damıtılmış su işinizi görecektir. Miktar olarak ise göz kararı %90’ı dolacak şekilde tercih edin.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir ?
Kapağı Kontrol Edin

5) Radyatörün Havasını Boşaltın.
Radyatörün kapağı açık halde iken aracınızı çalıştırın ve en az 5 dk. bekleyin. Ardından fanı sıcağa doğru çevirin. Bu yapılan, soğutma suyunu harekete geçirecek ve içerisindeki havayı tamamı ile boşaltacaktır. Bu işlemi de yaptıktan sonra biraz daha su ekleyin ve radyatörün kapağını kapatın.

Similar Posts