Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir ?

Otomobiliniz yakıta ihtiyacı olduğu kadar havaya da ihtiyacı vardır. Hava filtresi aracın motorunun içerisine tozun girmesini engeller. Otomobilinizden en iyi verimi alabilmek için önerilen aralıklarla hava filtresini değiştirerek havanın serbestçe dolaşmasına izin verin. Hava filtresi ucuzdur ve değiştirmesi kolaydır. Bu rutin işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

1) Doğru Hava Filtresini Temin Edin.
Eğer doğru hava filtresini bulmakta zorlanıyorsanız, oto yedek parça mağazaların birine sorabilir veya bu mağazaların internet sayfasından aracınızın hava filtre kutusuna uyan doğru hava filtresini bulmakta yararlanabilirsiniz.

2) Aracınızı Ön Kaputunu Açın.
Kaput kapağını kaldırın ve içerideki hareketli kolu kaputu destekleyecek şekilde oynatarak kaputu güvene alın.

3) Hava Filtre Kutusunu Tespit Edin.
Hava filtre kutusu genelde motorun yanında bulunur. Eski karbüratörlü araçların hava filtre kutusu genelde yuvarlak biçimli yeni enjeksiyonlu araçların ise kare veya dikdörtgen biçimlidir.

4) Hava Filtre Kapağını Açın.
Hava akışını sağlayan hava borusunun klipslerini gevşetin. Hava filtre kapağını tutan tüm vidaları sökün. Bazı modeller kelebekli somunla bazı modeller ise basit serbest bırakma sistemine sahip klipsler ile tutturulmuştur. Bu vida veya somunları daha sonra bulabileceğiniz bir yere koymayı unutmayın. Kapağı açtıktan sonra hava filtresini hava borusunun dışına doğru çekin ve kaldırın. Bu sayede hava filtresi borunun alt kısmıyla beraber size doğru gelecektir.

5) Hava Filtresini Dışarı Çıkarın.
İşte şimdi kartondan yapılmış dikdörtgen şeklindeki hava filtresini görebilirsiniz. Hava filtresinin etrafını çevreleyen bir lastik geçirilmiştir. Basitçe filtreyi kaldırarak lastikten çıkarın.

6) Hava Filtresini Değiştirin.
Yeni hava filtresini eskisiyle değiştirin. Basitçe filtreyi çevreleyen lastiğin içene sokun. Kenarların lastik tarafından iyice sarıldığından emin olun.

7) Hava Filtre Kapağını Geri Takın.
Dikkatlice hava filtre kapağını hava filtre kutusuna yerleştirin. Tüm parçayı hava filtre ünitesinin alt kısmına doğru bastırın. Güvenli ve doğru yaptığınıza emin olun aksi takdirde motorunuzun performansında düşüşe sebep verebilirsiniz. Tüm vida ve klipsleri sıkın ve kontrol etmek için iki elinizle hava filtre kutusunu sarsın. Daha sonra ön kaputu kapatın.

8) Her 10.000 Km’de Bir Hava Filtrenizi Değiştirin.
Eğer tozlu bir alan veya bölgede sürüyorsanız daha sık kilometre değerinde hava filtrenizi değiştirmeniz gerekebilir. Otomobilinizin periyodik bakım kitapçığında aracınız için öneriler bulunur.