CD'yi Yavaşca İleri Doğru Oynatın

Araçlarda sıkışmış CD'ler can sıkıcı bir sorun olabilir. Arabalara monte edilen CD çalarlarda CD'lerin takılı kalmaları durumu günümüzün problemlerindendir. Bu CD çalarlar aracın içine yerleştirildiklerinden dolayı oynatıcının kendisini sökmeye istekli olmadığınız sürece, sadece dışarıdan müdahale edebilirsiniz. Ancak, yanlış şekilde yapılırsa, bu müdahalelerin oynatıcınıza veya CD'ye zarar verebileceğini unutmayın. Bu makaledeki tavsiyeler, bir otomotiv uzmanının görüşünün yerine geçmemelidir.

Kontağı Kapatın
Kontağı Kapatın

1) Güç ve Çıkarma Düğmelerini Kullanma
Arabanın kontağını kapatın. Bazı CD çalarlar, diğer yöntemler başarısız olduğunda CD'leri çıkarmak için özel olarak tasarlanmış bir "zorla çıkar" işlevine sahiptir. Bu yöntem, CD çalarınızı herhangi bir şekilde kurcalamanızı gerektirmediğinden, buradan başlamak zekicedir, işe yaramazsa kaybedecek bir şeyiniz yoktur.

Güç ve Çıkar Düğmelerine Basın
Güç ve Çıkar Düğmelerine Basın

2) Araba kapalıyken gücü ve çıkarma düğmesini basılı tutun.
CD çalarınızın güç ve çıkar düğmelerine aynı bastırarak yaklaşık on saniye basılı tutun. CD çalar sisteminizin "zorla çıkar" özelliği varsa, CD'yi çıkarması gerekir.

Arabanın Kontağını Çalıştırın
Arabanın Kontağını Çalıştırın

3) Bu işe yaramazsa, aracı çalıştırın ve tekrar deneyin.
Bazı CD çalarlar araç kapalıyken çalışmayabilir.Bu CD çalarlar için, araç çalışırken güç ve çıkar düğmelerine basılı tutup deneyin.

Ekstra CD Kullanın
Ekstra CD Kullanın

4) Ekstra CD Kullanma
Boş veya işe yaramaz bir CD alın. Bu yöntem müzik çalara ikinci bir CD yerleştirmeyi içerir. Böylece sevilen esas CD'ye zarar vermemek için boş bir CD almayı deneyin.

Boş CD'yi Üste Yerleştirin
Boş CD'yi Üste Yerleştirin

5) İkinci CD'yi yuvaya yaklaşık 2,5 cm derinlikte üste yerleştirin.

CD'yi Yavaşca İleri Doğru Oynatın
CD'yi Yavaşca İleri Doğru Oynatın

6) Çıkart düğmesine basın ve CD'yi yavaşça ileri doğru oynatın.
Bunu yaparak, takılan CD'yi müzik çaların çıkartmak için kullandığı mekanizmaya karşı çekiş gücü vermeye çalışıyorsunuz. Bu işe yaramazsa, tekrarlayın, bu sefer boş CD'yi sıkışan CD'nin altına almaya çalışın, sonra yavaşça yukarı kaldırarak oynatın. CD çalarların çıkarma mekanizmalarında farklılık gösterebilir, bu nedenle bazen yukarı doğru basınç, aşağı doğru basınca göre çıkarma mekanizmasını çalıştırmada daha başarılı olabilir.

Bantlanmış Çubuk Kullanın
Bantlanmış Çubuk Kullanın

7) Bantlanmış Bıçak veya Çubuk Kullanma
Bu yöntemde, doğrudan CD çalara uzun, yassı bir bıçak ya da benzeri bir nesne sokarsınız.

Çubuğun Bir Tarafına Kağıt Yapıştırın
Çubuğun Bir Tarafına Kağıt Yapıştırın

8) Bıçağın bir tarafına ince bir kağıt parçası yapıştırın.
Bıçağınız veya çubuğunuz, vb. yapışkan bantla kaplı olduğundan, CD çalara yerleştirmek zor olabilir. Bu işlemi kolaylaştırmak için, bıçağınızın bir tarafını pürüzsüz hale getirmek için kağıt kullanın. Ardından, kağıdı bıçak boyutuna ve şekline uyacak şekilde makasla kesin.

Bıçağı CD Çalara Yapıştırın
Bıçağı CD Çalara Yapıştırın

9) Bıçağı CD çalara, yapışkan tarafı aşağı bakacak şekilde yerleştirin.
CD'nin üstünü hissetmek için bıçağınızı sağa sola kıpırdatın. Bıçağın CD'ye yapışmasını sağlamak için hafifçe bastırın. Bıçağınızın CD'ye yapışmış olduğunu hissettiğinizde, CD'yi yavaşça kaldırıp çıkarmaya çalışın.

Ehliyet veya Kredi Kartı Kullanın
Ehliyet veya Kredi Kartı Kullanın

10) Ehliyet veya kredi kartı gibi sert bir plastik kart alın.
Süresi dolmuş bir kredi kartı veya benzeri bir nesne de kullanabilirsiniz. Tercihen kartı kırmanız durumunda önemli olmayan bir kart kullanın. Kartın bir tarafına çift taraflı bant yapıştırın ve yukarıdaki işlemi uygulayın.

Similar Posts