Arabadan cizikleri yok etme-1

Otomobil boyasındaki çizikler çeşitli şeylerden kaynaklanabilir. Araba kazaları, vandalizm, kötü park etme ve diğer aksilikler boyadaki çiziklerin nedenlerindendir. Çizikler arabanızın görünüşü bozduğu için değerini düşürür. Dolayısıyla, bir kaportacıya yeni bir kat boya veya hatta küçük bir rötuş yaptırmak çok pahalıya mal olabilir. Yüzey çiziklerini diş macunu ile gidermeyi, küçük çizikler için bir çizik giderme ürünü kullanarak ya da çizik derinse alanı zımparalayıp yeniden boyamayı deneyebilirsiniz.

Arabadan cizikleri yok etme-1
Arabadan cizikleri yok etme-1

Metod 1 - Yüzey Çiziklerinde Diş Macunu Kullanımı

1) Çiziklerin derin olup olmadığını görmek için çiziklerin üzerine tırnağınızı sürün.
Eğer tırnağınız çizikleri tutmazsa, çizik yüzeyde demektir ve diş macunu kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Eğer tırnağınız çizikleri yakalarsa, çizikler daha derindedirler ve profesyonel bir çizik giderme ürünü kullanmanız gerekir.

Arabadan cizikleri yok etme-2
Arabadan cizikleri yok etme-2

2) Çizilen alanı yıkayın ve kurutun.
Diş macununu çiziklere uygulamadan önce, alanın çok temiz olduğundan emin olun. Çizilen alanda kir ve kalıntı kalması çizikleri daha da kötüleştirebilir. Arabanızı bir oto yıkamaya götürebilir veya kendiniz yıkayabilirsiniz.

Arabadan cizikleri yok etme-3
Arabadan cizikleri yok etme-3

3) Nemli bir mikro fiber havluya bir miktar diş macunu sürün.
Mikrofiber havluyu nemli olacak şekilde ıslatın. Ardından, havluya bir miktar diş macunu sıkın ve çiziğin boyutuna bağlı olarak biraz daha fazla sıkın sonra bölgeyi bez ile ovalayarak diş macununu çiziklere uygulayın. Beyazlatıcı diş macunu en iyisidir, ancak elinizdeki herhangi bir diş macunu ile çizikleri gidermeyi deneyebilirsiniz. Diş macunun araca daha fazla hasara yol açmamasını sağlamak için diş macununu yumuşak, temiz, mikro fiber bir havluyla uygulamanız gerekir.

Arabadan cizikleri yok etme-4
Arabadan cizikleri yok etme-4

4) Dairesel hareketlerle diş macununu çizik alana sürtün.
Mikrofiber bezi aşağı doğru bastırın ve çizikleri almak için küçük daireler halinde hareket ettirin. Diş macunu yüzeyde iyi dağılmış olana kadar bunu yapın. Diş macununu uygularken biraz baskı uygulamanız gerekir, ancak çok fazla değil.

Arabadan cizikleri yok etme-5
Arabadan cizikleri yok etme-5

5) Fazla diş macununu durulayın.
Çizikleri parlattıktan sonra, fazla diş macununu gidermek için alanı iyice durulayın. Bunu ıslak bir mikro fiber havluyla silerek yapabilirsiniz.

Arabadan cizikleri yok etme-6
Arabadan cizikleri yok etme-6

6) İşlemi 2 defaya kadar tekrarlayın.
Diş macunu kullanarak yüzeydeki çiziklerden kurtulmak için 1'den fazla uygulama yapmanız gerekebilir. Çiziklerin hala görünür olup olmadığını görmek için alanı kontrol edin ve gerekirse işlemi 1 veya 2 kez daha tekrarlayın.

Metod 2 - Küçük Çizikler İçin Çizik Giderme Ürünü Kullanma

1) Arabanızı yıkayın, böylece çizikte kir veya kalıntı kalmaz.
Herhangi bir ürünü uygulamadan önce, alanın tamamen temiz olduğundan emin olunması önemlidir. Uygulama sırasında yüzeyde kalan herhangi bir kir veya kalıntı daha fazla çiziklere neden olur.

Arabadan cizikleri yok etme-7
Arabadan cizikleri yok etme-7

2) Bir çizik giderme ürünü veya kiti satın alın.
Çizik giderme ürünlerini oto tedarik mağazalarından satın alabilirsiniz. Bu ürünlerde genellikle ürünü uygulamak için ped içeren çizik giderme kiti olarak satılır. Ne tür çizik giderme ürünü alacağınız konusunda emin değilseniz oto tamir dükkanlarında çalışanlar genellikle bu ürünler hakkında bilgi sahibidir. Onlara sorabilirsiniz. Bir mikro fiber havlu genellikle aracın yüzeyinde yumuşak olduklarından çizik giderme ürünleri uygulamak için iyi bir seçimdir.

Arabadan cizikleri yok etme-8
Arabadan cizikleri yok etme-8

3) Ped üzerine ürünü bir miktar sıkın.
Çizilen alanın boyutuna bağlı olarak biraz daha fazla veya daha az ihtiyacınız olabilir.

Arabadan cizikleri yok etme-9
Arabadan cizikleri yok etme-9

4) Ürünü çizik alana ve çevresindeki alanlara uygulayın.
Ürünü dairesel bir hareket veya ileri geri hareketi kullanarak uygulayabilirsiniz. Sizin için en konforlu olanı ve çizilen alanı en iyi kapsayan şeyi yapın, ancak yön değiştirmeyin! Birkaç dakika çalışmaya devam edin, böylece iyi dağılır.

Arabadan cizikleri yok etme-10
Arabadan cizikleri yok etme-10

5) Ürün kalıntısını silin.
Uygulamayı bitirdikten sonra, fazla ürünü silmek için temiz bir mikro fiber bez kullanın. Dairesel hareketlerle ürünü uyguladığınız yüzeyi parlatın. Fazla ürünün aracınızın yüzeyinde kurumasına izin vermeyin.

Arabadan cizikleri yok etme-11
Arabadan cizikleri yok etme-11

5) Gerekirse 2 ila 3 kez tekrarlayın.
Çiziklerin hala görünür olup olmadığını görmek için alanı kontrol edin. Eğer öyleyse, ürün uygulamasını 2 ila 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Bunu çok fazla yapmamaya dikkat edin.

Not : Aşağıda diş macunu ve çizik giderme ürünü uygulamasını gösteren ingilizce bir video bulunmaktadır. İzlemenizde fayda vardır.

Can You Easily Remove Car Scratches With Toothpaste?

How to remove scratches from a car

Similar Posts