Kapı mandalını sökün

Bir kapı panelini arabadan çıkarmak zor bir şey gibi görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Kontrol panelini ve kapı mandalını bir tornavidayla çıkarıp elektrik kablolarını çıkararak başlayın. Ardından, panelin sabitleme vidalarını gizleyebilecek diğer döşeme parçalarını çıkarın ve paneli yerinde tutan tüm vidaları çıkarmak için bir tornavida kullanın. Paneli sıkıca tutun ve dümdüz çekin. Bu kadar kolay!

1) Kapı mandalını kaldırın ve panele sabitleyen vidayı sökün.

Kapı kolu mandalını açık tutun ve mandalın tabanında bir sabitleme vidası arayın. Bir tornavida alın ve vidayı sökün. Vidayı bir kenara bırakın, böylece kaybetmeyeceksiniz. Sabitleme vidasına erişmek için mandalı açık tutmanız gerekebilir.

2) Kapı mandalını panelden çıkarmak için bir pense kullanın.

Kapı mandalı ayrıca elle çıkarmayı zorlaştırabilecek küçük plastik klipslerle yerinde tutulur. Mandal üzerinde iyi bir tutuş sağlamak için bir pense kullanın ve yavaşça mandalı panelden sıkıca çekin. Mandalı pense ile çok fazla sıkmamaya dikkat edin, aksi takdirde çatlayabilir veya ezebilirsiniz.

Kapı mandalını sökün
Kapı mandalını sökün

3) Bir tornavidayı kontrol panelinin alt kenarına takın ve kaldırın.

Çoğu modern otomobilin kapısında pencereleri ve kapı kilidini kontrol eden bir panel bulunur. Düz uçlu bir tornavida alın ve kontrol panelinin kapı paneline bağlandığı alt kenarına takın. Kaldırmak ve yerinden çıkarmak için hafif bir baskı uygulayın.

4) Kontrol panelinden ayırmak için kabloları çıkarın.

Panelin arka tarafındaki fişleri bulun. Fişi sıkıca kavrayın ve çıkarırken hafifçe sallayın. Panele takılı tüm fişleri çıkarın. Bazı fişlerde, çekerken çıkarmak için basmanız gereken klipsler olabilir.

Pencere mandalını çekin
Pencere mandalını çekin

5) Varsa, pencere mandalını çekin.

Bazı araçlarda çıkarılması gereken manuel bir pencere mandalı olabilir. Takım çantasını alın ve mandalın arkasına takın. Küçük klips telini yerinde tutarak bulun ve mandalın arkasından dışarı doğru kaydırın. Ardından mandalı çıkarmak için ellerinizle dümdüz dışarı çekin.

6) Kolçak kapağının kenarına bir tornavida sokun ve kaldırın.

Kolçak kılıfı bir sabitleme vidasını gizliyor olabilir. Düz uçlu bir tornavida alın ve panelin kenarındaki çatlağa takın ve çıkarmak için hafif bir baskı uygulayın.

7) Pencerenin kenarındaki kapağı bir tornavida ile kaldırın.

Kapı panelinin üst kenarında, pencerenin bağlandığı küçük, üçgen bir kapak parçası olup olmadığına bakın. Parmaklarınızı kapak parçasının kenarına sokun ve çıkarmak için hafifçe çekin.

8) Hoparlör kapağını ve vidalarını varsa çıkarın.

Bir tornavidayı kenarına sıkıştırarak ve kaldırarak hoparlör kapağını çıkarın. Ardından, hoparlörü yerinde tutan vidaları çıkarın. Hoparlörü kapı panelinden dışarı çekin ve ona bağlı olan tüm kabloları çıkarın.

9) Kapı panelini tamamen çıkarmak için tüm kapakları bir tornavida ile kaldırın.

Kapı panelinizle aynı renkte olan küçük, yuvarlak plastik parçaları arayın, içine düz uçlu bir tornavida takın ve altındaki sabitleme vidalarını ortaya çıkarmak için bunları kaldırın.

Kapakları tornavida ile sökün
Kapakları tornavida ile sökün

10) Sabitleme vidalarını panelden sökün.

Tüm sabitleme vidalarını kapı panelinden çıkarmak için bir tornavida kullanın. Bazı panel vidaları plastik olabilir ve bir pense ile yerinden çıkarılabilir.

11) Kapı panelini üst ve alttan tutup kıpırdatın.

Kapı panelinde üstte ve altta tutarak ellerinizi sıkıca kavramak için ellerinizi kullanın. Panele, çekilecek kadar gevşek olup olmadığını görmek için iyi bir sallama vererek tüm sabitleme vidalarının çıkarıldığından emin olun. Kıpırdamayacak noktalar varsa kaçırdığınız bir sabitleme vidası olabilir. Paneli hafifçe sallamak bağlantı klipslerini gevşeterek çıkarılmasını kolaylaştırır.

12) Kapı panelini çıkarmak için ellerinizle dümdüz dışarı çekin.

Not : Aşağıda kapı paneli çıkarımını gösteren bir video bulunmaktadır. İzlemenizde fayda vardır.

 

How to Remove a Car Door Panel

Similar Posts