Çekme Halatlarını Kullanma

Bir otomobili çekmenin birkaç yolu vardır. Çekme halatları, bir aracı çamurdan, kardan veya kumdan çıkarmak için harika bir yol olabilir, ancak yolda sürüş için iyi olmayabilir. Çekiciler önden çekişli araçları çekmenin ucuz bir yoludur, ancak 4 çekişli araçlar için çok iyi değildir. Bu tür uygulamalar için römork ile çekmek en iyi yoldur.

Çekme Halatlarını Kullanma

1) Bir halat ile araç çekmenin yasal olduğundan emin olmak için trafik kuralları düzenlemelerini kontrol edin.

Çekme halatları genellikle bir aracı çekmenin en az güvenli yolu olarak kabul edilir ve bu nedenle yaşadığınız yerde uygulamaya karşı yasalar çıkarılmış olabilir. Çekme halatı kullanılmasının yerel yönetmelikleri ihlal etmediğinden emin olun. Çekme halatları sadece kısa yolculuklar için veya arazi (off-road) şartlarında kullanmanız önerilir.

2) Çekme halatını çözün ve aracın önüne yerleştirin.

çekme halatı ucunu önündeki bağlayacağınız bozuk araca yerleştirin, daha sonra araçtan dışarı doğru halattan düğüm atın. Bu, çekici aracı doğru şekilde konumlandırmanıza yardımcı olacaktır.
İçinde düğüm veya dolaşma olan bir çekme halatı kullanmayın.

3) Çekme halatında hasar kontrolü yapın.

Çekme halatı yırtılmış veya yıpranmışsa, bozuk aracı çekmeye başladığınızda kuvvet altında kopabilir. Herhangi bir hasar belirtisi için çekme halatının tamamına bakın ve bazılarını tespit ederseniz, halatı kullanmayın. Hasar görmüşse yerel otomobil parçaları mağalarından yeni bir çekme halatı satın alabilirsiniz.

4) Bozuk aracın şasisinde “kurtarma noktasını” bulun.

Birçok araçta, genellikle bir kurtarma kayışını kullanabileceğiniz veya çelik bir kanca kullanabileceğiniz “kurtarma noktaları” bulunur. Çekilecek aracın önündeki ve çekme işlemini yapan aracın arkasındaki kurtarma noktasını bulmanıza yardımcı olması için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun. Kurtarma noktaları her zaman aracın şasisinde bulunur ve genellikle kalın çelikten kesilmiş dairesel deliklerdir.

5) Halatı veya kancayı bozuk araçtaki kurtarma noktasından geçirin.

Halatı kurtarma noktası deliğinden geçirin. Bir kancası varsa, halatı kurtarma noktasından kendisine bağlamak için kullanın. İşiniz bittiğinde, halatı tekrar aracın önünde uzayan yere düz bir şekilde yatırın.

6) Çekici aracı, bozuk olanın önüne yerleştirin.

Bozuk aracın önüne yerleştirdiğiniz çekme halatının ucuna yakın bir yere park edin. Çekici aracı, bozulan araçla aynı hizada olacak şekilde park edin, böylece çekmeye başladığınızda ikisi de düz ileri hareket eder.

7) Çekme halatını çekici aracın arkasına takın.

Bazı çekme kancalarında, çekme kayışını doğrudan çekme bağlantısına sabitlemek için kullanabileceğiniz D-halkaları vardır. Metal bir kancayı doğrudan araca takmayın. Bunun yerine, kayışı kurtarma noktasından geçirin ve kayışı kendisine takın.

8) Halat sıkı olana kadar çekici aracı yavaşça ileri doğru çekin.

Çekici aracın sürücüsünü, çekme halatını yerden kaldıracak kadar gerginlik alana kadar yavaşça ilerletiniz. Daha fazla gerginlik uygulandığında halatın yıpranma veya yırtılma belirtileri açısından izleyin. Halat hasar belirtileri gösteriyorsa derhal durdurun.

9) Bozuk aracı dikkatlice çekin.

Bozulan aracın boşta olduğundan emin olun. Halat aracı çekici araca doğru çekecektir, bu yüzden bozuk aracın sürücüsünün çekme sırasında bir çarpışmayı önlemek için frenlerini kontrol etmesi gerekecektir. İşiniz bittiğinde çekme halatlarını ayırın.

Similar Posts