Arabanızı Kardan Nasıl Çıkarırsınız ?

Otomobilinizin park halindeyken kar altında kalması moral bozucu olabilir. Aracınızı kardan kurtarmak zor gibi gözükebilir fakat onu kurtarmak için yapabileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur. Aracın etrafından karları temizlemek, aracınızın sürtünmeyi geri kazanmasını sağlamak ve dikkatlice sürmek kardan çıkarmanıza yardımcı olur.

1) Etraftaki karı temizleyin ve yeri hazır hale getirin.
Bir kürek veya benzeri bir araçla otomobilinizin etrafını kaplayan karı temizleyin. Aracın tüm tekerleri görününceye kadar yapmaya çalışın. Eğer tekerlerde buzlanma varsa buzları kırın yalnız lastiklere zarar vermemeye dikkat edin. Olabildiğince fazla karı almaya çalışın.
2) Motoru çalıştırmadan önce egzoz borusunu kontrol edin.
Otomobilin etrafındaki karı kazıp çıkarttığınızda egzoz borusunun da serbest kaldığından emin olun. Ezgozun etrafındaki karı almış olabilir ama egzozun kendisindeki karı temizleyememiş olabilirsiniz. Bu adım önemlidir. Zira egzoz gazı arabada geri birikebilir.
3) Tekerlerin etrafına kumlu bir malzeme dökün.
Kumlu bir malzemeyi lastiklerin önüne, arkasına ve etrafına dökün. Kumlu malzemeler aracın sürtünmeyi geri kazanmasına ve otomobilin öne veya geri gitmesine yardım eder.
4) Tekerlerin etrafına kontrplak, ahşap, tahta benzeri katı bir materyal yerleştirin.
Eğer kumlu malzemeler dökmek işe yaramadıysa lastiklerin sürtünmeyi geri kazanması için kontrplak, ahşap, tahta benzeri katı materyaller arayın. Daha sonra tekerin önüne ve arkasına yerleştirerek ileri veya geri manevralar yaparak kardan çıkmaya çalışın. Eğer kar zincirleriniz varsa onları da takabilirsiniz.
5) Arabanızın tekerlerini düz hizaya getirin.
Direksiyonu çevirerek ön tekerleri düz hale getirin. Böyle yapmak otomobilinizle kardan çıkmanızı daha kolaylaştıracaktır.
6) İleri geri manevralar yaparak kardan çıkın.
Arabanızın sallanan hareket moduna gelene kadar önce biraz ileri daha sonra biraz geri manevralar yapın. Bu sayede daha çok ileri veya geri mesafe katedebilirsiniz ve kardan çıkabilirsiniz.
7) Lastiklerin patinaj çekmesinden kaçının.
Eğer arabanızın lastikleri patinaj çekmeye başlarsa mesafe katedemezsiniz. Böyle bir durumda gaza basmayı bırakarak durmalısınız. Çünkü otomobil karın içine daha çok gömülecektir.