LPG'li Araba
LPG'li Araba
LPG'li Araba

Son zamanlarda oldukça fazla sayıda kişinin ekonomi dostu olması sebebiyle tercih ettiği yakıt çeşidi olan LPG, sürücülerin gözdesi olmuş durumda. Fiyatının uygun, masrafların az olması gibi sebeplerden dolayı en çok tercih edilen yakıt durumuna geldi. İyi bir araştırma yaptınız ve aracınıza LPG taktırmaya karar verdiniz. Bu hususta ne tür işlemlerin yapılması gerektiğini sizler için yazımızda derledik.

LPG Taktırmak İçin Gerekli İşlemler
Piyasayı Araştırın

1) Piyasayı İyice Araştırın.
LPG her arabaya uyum sağlamamaktadır. LPG Dönüşümü yaptırmak isteyen kişilerin her aracın LPG dönüşümüne müsait olmadığını bilmesi gerekir. Aracınıza LPG taktırmaya karar verdiğinizde, ilk yapmanız gereken bir LPG dönüşüm bayisine giderek proje çizdirmektir. Çizilen projeye göre araca LPG taktırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca aracınıza uygun olan LPG sistem markasını ve kalitesini iyi araştırın. Referansı bol olan firmalar ile alışveriş yapmayı tercih edin.

LPG Taktırmak İçin Gerekli İşlemler
Muayene Yaptırın

2) Aracınıza Muayene Yaptırın.
Aracınız sıfır dahi olsa muayene istasyonuna götürerek LPG muayenesi yapılması gerekmektedir. Çünkü tüp takıldıktan sonra muayene durumu ortadan kalkar. Bu yüzden LPG tüpünüzü taktırdıktan sonra mutlaka bakıma girmelisiniz. Muayene sonrasında sızdırmazlık raporunu almayı unutmayın.

LPG Taktırmak İçin Gerekli İşlemler
Ruhsata İşletin

3) LPG Tüpünü Ruhsatınıza İşletin.
LPG taktırma işleminin ardından sızdırmazlık raporu için makine mühendisleri odasına gidebilirsiniz. Sonrasında yine oradan gerekli ruhsatı ve yanında bir belgesini de vereceklerdir. Bu belgede, size tüpü trafik tescil şubesine giderek LPG'yi ruhsata nasıl işleteceğiniz hakkındaki tüm bilgiler belirtilmiş olmalıdır. Eğer 1 ay içerisinde tüpünüzü ruhsata işletmez iseniz ceza alırsınız ve sizden yeniden güncel bir sızdırmazlık raporu isterler. Tüpü ruhsata işletmediğiniz takdirde cezasını ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ceza ödemeniz ve yeni bir sızdırmazlık raporu almanız gerekeceği için masrafa sebep olacaktır.

LPG Taktırmak İçin Gerekli İşlemler
Keyfini Çıkarın

4) Güvenli Yolculuğun Tadını Çıkarın.
Son olarak ruhsatınızı da aldıktan sonra muayene odasına gidin ve aracınızı bakımdan geçirin. Bundan sonrası da sizin bileceğiniz iştir. Kimi kişiler tüpü ruhsata işletmeden gezintiye çıkmaktadırlar. Eğer polise yakalanırsanız normalden çok daha fazla masraf edebilirsiniz.

Similar Posts