LPG Taktırmak İçin Gerekli İşlemler

Son zamanlarda oldukça fazla sayıda kişinin ekonomi dostu olması sebebiyle tercih ettiği yakıt çeşidi olan LPG, sürücülerin gözdesi olmuş durumda. Fiyatının uygun, masrafların az olması gibi sebeplerden dolayı en çok tercih edilen yakıt durumuna geldi. İyi bir araştırma yaptınız ve aracınıza LPG taktırmaya karar verdiniz. Fakat bu hususta ne tür işlemlerin yapılması gerektiğini bilmiyorsanız detaylı bilgileri sizler için yazımızda derledik.

1) Piyasayı İyice Araştırın.
Bildiğimiz gibi üretilen her tüp her arabaya uyum sağlamıyor. Bu yüzden taktıracağınız tüpün kalitesini iyi araştırın. Referansı bol olan firmalar ile alışveriş yapmayı tercih edin.

2) Aracınıza Muayene Yaptırın.
LPG tüpü taktırdıktan sonra aracınız sıfır dahi olsa muayenesini yaptırın. Çünkü tüp taktırdığınız andan itibaren aracınızın alındıktan sonraki x yıllık muayenesizlik durumu ortadan kalkar. Bu yüzden LPG tüpünüzü taktırdıktan sonra mutlaka bakıma girmelisiniz. Muayene sonrasında sızdırmazlık raporunu almayı kesinlikle unutmayın.

3) LPG Tüpünü Ruhsatınıza İşletin.
Sızdırmazlık raporu için makine mühendisleri odasına gidebilirsiniz. Sonrasında yine oradan gerekli ruhsatı ve yanında bir belgesini de vereceklerdir. Bu belge, size atmanız gereken adımları gösterecektir. Tüpü ruhsata nasıl işleteceğiniz hakkındaki tüm bilgiler, verilen belgede belirtilmiş olmalıdır. Eğer 1 ay içerisinde tüpünüzü ruhsata işletmez iseniz ceza alırsınız ve sizden yeniden güncel bir sızdırmazlık raporu isterler. Ayrıca herhangi bir şehirden aldığınız ruhsatı başka bir şehirde tüpünüze işletemezsiniz. Bu hususa özellikle dikkat edin. Bunun dışında tüpü ruhsata işletmediğiniz takdirde cezasını ödemek durumunda kalırsınız ve bu durum, cezayı ödemeniz ve yeni bir sızdırmazlık raporu almanız gerekeceği için ağır masraflar ödemenize sebep olacaktır.

4) Güvenli Yolculuğun Tadını Çıkarın.
Son olarak ruhsatınızı da aldıktan sonra muayene odasına gidin ve aracınızı bakımdan geçirin. Bundan sonrası da sizin bileceğiniz iştir. Kimi kişiler tüpü ruhsata işletmeden gezintiye çıkmaktadırlar. Eğer polise yakalanırsanız normalden çok daha fazla masraf edersiniz.